پزشک آنلاین



آخرین دوره حضوری آموزش هومیوپاتی در ایران توسط دکتر عادل حیدری نژاد در حال ثبت نام است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید :

https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/o7a0d1

اطلاعات اکثر مادران در زمینه استفاده از قطره آهن کودکان کم است

اطلاعات اکثر مادران در زمینه استفاده از قطره آهن کودکان کم است

ویرایش: 1397/4/6
نویسنده: m
نتایج یک تحقیق که توسط دکتر “گیتی خوشه مهری” عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، نشان داد میزان عملکرد صحیح مادران در استفاده از قطره آهن کمکی کودکان ضعیف است و از اطلاعات کافی برخوردار نیستند.
در این مطالعه از میان مادرانی که در طول سال 1385 به مراکز بهداشتی و درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه کرده بودند و دارای فرزند 5 تا 24 ماهه بودند یک نمونه ی 250 نفری انتخاب شد. با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه حضوری عملکرد این افراد در مورد شروع به موقع قطره آهن و نحوه صحیح خوراندن قطره به طفل مورد بررسی قرار گرفت.
اطلاعات به دست آمده نشان داد 40 درصد مادران مورد مطالعه در 4 تا 6 ماهگی (زمان مناسب برای مصرف قطره آهن) مصرف قطره آهن را شروع کرده اند ولی در 60 درصد آن ها شروع مصرف قطره آهن به موقع نبوده است.همچنین در این تحقیق مراقبت کافی هنگام تجویز قطره خوراکی آهن شامل چکاندن قطره ته حلق، تجویز قطره همراه با آب میوه، ندادن قطره همراه با چای و شیر مادر برای جذب بهتر و جلوگیری از عوارض دندانی، مورد بررسی قرار گرفت.
به دنبال این بررسی 26 درصد مادران دارای عملکرد خوب، 41 درصد عملکرد متوسط و 33 درصد هم مراقبت های ضعیفی داشتند.
نتایج این تحقیق نشان داد بین عملکرد مادران با سطح تحصیلات آن ها رابطه معناداری وجود داشت.
بر پایه نتایج این تحقیق آموزش مستمر و موثر برای مادران در خصوص تغذیه کودکان به منظور ارتقاء آگاهی، نگرش و رفتار آن ها در این خصوص توصیه می شود.

کمبود آهن و قدرت یادگیری

کودکان مبتلا به کم خونی یادگیری کمتری دارند و ضریب هوشی این کودکان 10 درجه کمتر از حد طبیعی برآورد شده است.
متاسفانه بسیاری از والدین نسبت به کمبود آهن کودکان شان بی توجه هستند و با این که بسیاری از متخصصان اطفال، قطره آهن را برای کودکان تجویز می کنند اما والدین به دلیل رغبت نداشتن کودک برای مصرف آن، از خوراندن آن به فرزند خود منصرف می شوند که این مساله موجب کم خونی در این دسته از کودکان می شود.
کمبود آهن در دو سال اول زندگی می تواند بر تکامل و رشد مغز تاثیر زیادی داشته باشد و لطمات جبران ناپذیری بر کودک وارد کند.
کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می شود بطوریکه ضریب هوشی این کودکان 5 تا 10 امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. وی ادامه داد:این کودکان تغییرات رفتاری داشته و ابتلا به بیماریهای عفونی و احساس خستگی و ضعف نیز در آنها بیشتر است.

غذاهای حاوی آهن برای کودکان 

رنگ پریدگی دائمی زبان ومخاط و داخل پلک، چشم و لب ها، کمرنگ شدن خطوط کف دست، احساس ضعف و خستگی، سیاهی رفتن چشمها، بی تفاوتی، سرگیجه، سر درد و بی اشتهایی، حالت تهوع، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دستها و پاها، درموارد شدید تنگی نفس و تپش قلب از نشانه های کمبود آهن در بدن است.

این که نوع غذاهایی که افراد مصرف می کنند در میزان آهن در بدن تاثیر زیادی دارند، عنوان کرد :مصرف غذاهای غیرخانگی مانند انواع ساندویچ های سوسیس وکالباس، پیتزا و تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس، نوشابه، شکلات و پفک، ابتلاء به عفونتها، آلودگی های انگلی، مصرف کم انواع گوشت، مصرف چای همراه غذا، مصرف ناکافی غذاهای حاوی ویتامین C، مصرف نان های تهیه شده با جوش شیرین از مواد مضری است که باعث کاهش جذب آهن می شود.
انواع گوشت، حبوبات، غلات دارای سبوس و سبزیجات به مقدار کم را از موادی عنوان کرد که حاوی آهن هستند ولی میوه ها و لبنیات آهن ندارند.



مشاوره تخصصی اطفال
قیمت: 38,400 تومان

✅ چنانچه فرزند بیمار کمتر از 14 سالی دارید که دچار مشکلاتی شده و علیرغم مراجعات مکرر و صرف هزینه های بسیار, سایر همکاران متخصص اطفال تاکنون نتوانسته اند بیماری وی را تشخیص بدهند مشاوره با دکتر عادل حیدری نژاد می تواند به سود شما باشد.



توضیحات:


آنچه باید بدانید ؟

ما فرزند شما را دربیمارستان خصوصی تریتا واقع در تهران –انتهای اتوبان همت (شهید خرازی )بستری می کنیم.کلیه بررسی های تشخیصی اولیه را انجام می دهیم.با هر متخصص دیگری که صلاح بدانیم به موقع مشاوره می کنیم و در صورتی که صلاح بدانیم در کنار درمان های پزشکی رایج از طب قدرتمند هومیوپاتی نیز کمک می گیریم.ذکر این نکته بسیارلازم است که تا هر زمان که ضرورت داشته باشد فرزند شما باید بستری باشد.


این مشاوره مناسب چه کسانی است؟

کسانی که می خواهند فرزند شان سلامت خود را با حداقل عوارض مجدد بدست بیاورد و نیز والدینی که بیمه تکمیلی دارند و توانایی پرداخت هزینه های بیمارستان خصوصی تریتا را دارند.

نکته اول  :  مبلغی که شما پرداخت کرده اید فقط بابت هماهنگی با من است و بقیه هزینه ها باید طبق تعرفه به بیمارستان پرداخت شود.

نکته دوم : من همه نوع بیماری را می پذیرم غیر از مبتلایان به بیماری های سرطانی , ژنتیک و متابولیک.

نکته سوم : این خدمت فقط و فقط در بیمارستان تریتا قابل انجام است و لاغیر

خرید



منبع: namnak.com
امتیاز دهی به مقاله



نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اطلاعات اکثر مادران در زمینه استفاده از قطره آهن کودکان کم است نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کم خونی ، دلایل کم خونی ، درمان کم خونی ، فقر آهن ، علل فقر آهن ، درمان فقرآهن ، علل کم خونی فقرآهن ، درمان کم خونی فقرآهن ،