پزشک آنلاینآخرین دوره حضوری آموزش هومیوپاتی در ایران توسط دکتر عادل حیدری نژاد در حال ثبت نام است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید :

https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/o7a0d1

تنگی نفس کودکان و آسم : علائم و درمان آن چگونه است

تنگی نفس کودکان و آسم : علائم و درمان آن چگونه است

ویرایش: 1397/7/19
نویسنده: m

آسم یک بیماری شایع بوده که باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده و به دلیل باریک شدن مسیر کوچک عبور هوا (مجرای عبور هوا / برونش) در ریه‌ها به وجود می‌آید. با تورم و التهاب مسیر عبور هوا این مجاری باریک می‌شوند و به همین دلیل عبور هوا از آن سخت‌تر شده و باعث ایجاد صدای خس‌خس سینه، سرفه و تنگی نفس در کودکان می‌شود.

حمله آسمی زمانی رخ می‌دهند که علائم این بیماری در کودک تشدید شود. اگر آسم کودکان مبتلا به تنگی نفس کودکان تحت درمان قرار نگیرد و مدیریت نشود، علائم آن مزمن شده و می‌تواند تبدیل به یک بیماری مهلک شود.

تنگی نفس در کودکان به چه میزان شیوع دارد؟
آسم شایع‌ترین بیماری مزمن در دوران کودکی است. شیوع آسم کودکان روبه افزایش است و حدود یک‌چهارم کودکان در دوران کودکی، خس‌خس سینه را تجربه می‌کنند. حدود ۷۰ درصد از کودکان در سنین قبل از ۳ سالگی به آسم کودکان مبتلا می‌شوند.

تفاوت آسم در کودکان خردسال و بزرگسالان در چیست؟ مسیرهای عبور جریان هوا در نوزادان و خردسالان بسیار کوچک‌تر از کودکان و بزرگسالان است. در واقع، این مسیرهای عبور جریان هوایی کوچک ممکن است با التهاب و تورم پوشش داخلی به دلیل عفونت‌های ویروسی، سخت شدن مسیر عبور جریان هوا یا افزایش خلط، مسیر عبور جریان هوا را مسدود کرده و تنفس را برای نوزادان و کودکان نوپا بسیار دشوار می‌کند. اولین مراحل ابتلا به آسم در کودکان معمولاً با بروز عفونت‌های مجاری تنفسی شروع می‌شود. این کودکان نمی‌توانند به والدین خود بگویند که مشکل تنفسی دارند در نتیجه، نوزادان یا خردسالان مبتلا به عفونت‌های مجاری تنفسی باید به دقت برای علائم و نشانه‌های آسم تحت نظر باشند.

علائم آسم در کودکان : علائم آسم بیشتر در کودکان زیر ۵ سال دیده می‌شود. شناسایی علائم آسم در خردسالان برای والدین و حتی پزشک دشوار است. لوله‌های نایژک در نوزادان، کودکان نوپا و کودکان پیش‌دبستانی هنوز کوچک و باریک است و سرماخوردگی سر، سرماخوردگی قفسه سینه و بیماری‌های دیگر می‌تواند باعث التهاب این مسیرهای عبور جریان هوا شده و آن‌ها را کوچک‌تر و تحریک‌پذیرتر کند.علائم آسم کودکان می‌تواند از یک سرفه آزاردهنده مداوم به مدت چند روز یا چند هفته تا بروز شرایط ناگهانی اورژانسی در تنفس باشد. علائم شایع این بیماری عبارتند از: سرفه به خصوص در هنگام شب خس‌خس سینه به خصوص در هنگام بازدم مشکلات تنفسی یا تنفس سریع که باعث می‌شود پوست اطراف دنده‌ها و گردن به شدت حرکت داشته باشند. سرماخوردگی‌های مکرر که در سینه باقی می‌ماند. ممکن است کودک یک یا چند علامت از علائم فوق را داشته باشد. ممکن است شما فکر کنید که کودک سرماخورده یا به برونشیت مبتلا شده است. اگر علائم بازگشتند، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که کودک به آسم کودکان مبتلا شده است. به علاوه، علائم زمانی که کودک در معرض محرک‌های آسم مانند محرک‌های موجود در هوا (مثل دود یا بوی‌تند) یا آلرژن‌هایی مانند مواد حساسیت‌زا، پرز حیوانات خانگی و ذرات گرد و غبار قرار می‌گیرد تشدید می‌شوند.

چه چیزهایی به عنوان محرک آسم شناخته می‌شوند؟
برخی از کودکان تقریباً در تمام مدت سال به آسم مبتلا هستند. برخی دیگر در برخی فصول خاص یا زمانی که دچار سرماخوردگی ویروسی می‌شوند به آسم مبتلا می‌شوند. همیشه نمی‌توان زمان حملات آسمی را پیش‌بینی کرد. برخی از محرک‌های عمومی آسم عبارتند از: سرماخوردگی (ویروسی) تغییرات آب و هوایی ذرات گرد و غبار موجود در منزل قارچ‌های انگلی و کپک مواد حساسیت‌زا حیوانات خانگی ورزش هیجانات عاطفی مانند احساس ناراحتی تغذیه در نوزادان قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا مواد محرک دیگر موجود در هوا رفلاکس معده تغییرات آب و هوایی یا وضعیت‌های آب و هوایی حاد .

برخی از علائم حملات آسمی عبارتند از: صدای خس‌خس سینه نفس کشیدن سریع‌تر از حد معمول تلاش مضاعف برای تنفس سوزش سوراخ‌های بینی مکش فضای بین دنده‌ها در هر مرتبه تنفس مکش فضای بالای استخوان گردن در هر مرتبه تنفس ممکن است کودک درد حالت نشسته احساس راحتی بیشتری داشته باشد بنابراین آن ها را نخوابانید. (نباید به حالت درازکش قرار گیرند.)  منبع:  drsheykholeslami.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تنگی نفس کودکان و آسم : علائم و درمان آن چگونه است نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: تنگی نفس ، آسم ، آسم کودکی ، درمان آسم ، درمان آسم اطفال