پزشک آنلاینآخرین دوره حضوری آموزش هومیوپاتی در ایران توسط دکتر عادل حیدری نژاد در حال ثبت نام است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید :

https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/o7a0d1

سرطان خون یا لوسمی در کودکان را بیشتر بشناسید

سرطان خون یا لوسمی در کودکان را بیشتر بشناسید

ویرایش: 1397/12/28
نویسنده: m

سرطان خون (لوسمی) شايع ترين نوع سرطان در كودكان است و شامل آن دسته از بيماري هاي بدخيم مي شوند كه از سلول هاي خوني و بافت سازنده ي آن ها (مغز استخوان) منشأ مي گيرند. اين دسته از سرطان ها بر اساس سرعت پيشرفت به دو نوع حاد (پيشرفت سريع) و مزمن (پيشرفت آهسته) تقسيم مي شوند. نوع مزمن در كودكان ناشايع است.


مغز استخوان بافتي اسفنجي است كه مسؤليت ساخت سلول هاي خوني سفيد (سلول هاي دفاعي بدن)، سلول هاي قرمز (حمل و نقل اكسيژن و دي اكسيدكربن) و پلاكت ها (انعقاد خون) را بر عهده دارند. سرطان های خوني از اختلال در توليد و بلوغ سلول هاي سفيد ايجاد مي شوند و بر اساس اينكه كدام رده (سلول‌ هاي لنفوئيد يا ميلوئيد) از سلول هاي خوني دچار اختلال شده باشند، به دو نوع لوسمی لنفوبلاستيك حاد (ALL) و لوسمی ميلوئيدي حاد (AML) تقسيم مي شوند. لوسمی ها با اينكه از سلول هاي مغز استخوانی منشأ مي گيرند، ممكن است در ابتدا و يا در سير خود منجر به ايجاد درگيری دستگاه عصبي مركزي و يا درگيري بيضه ها (در پسران مبتلا به ALL) شوند.

چه چیزی باعث می‌شود کودکان به سرطان خون مبتلا شوند ؟
با وجود این‌که محققان هنوز نتوانستند علت دقیق این بیماری را تشخیص دهند اما به‌نظر می‌رسد که برخی از انواع سرطان خون در کودکان به ژنتیک و عوامل محیطی مربوط باشد.در افراد دوقلو، اگر یکی از قل‌های همسان در سنین کم به بیماری سرطان خون مبتلا باشد احتمال ابتلای قل دیگر به سرطان خون حاد لنفوئیدی و میلوئیدی بسیار بالا است. 

از طرفی، کودکانی که مشکلات ژنتیکی خاص نظیر سندروم دان، سندروم کلاین فلتر، نوروفیبروماتوز یا آتاکسی تلانژکتازی را به ارث برده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون هستند. 

کودکانی که برای درمان سرطان در گذشته درمعرض تشعشات پزشکی یا شیمی‌درمانی بودند یا حتی اطفالی که بعد از پیوند عضو مجبور به مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن بودند بیشتر در خطر ابتلا به سرطان خون هستند. 

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید :
سرطان خون یا لوسمی در کودکان را بیشتر بشناسیدمنبع: beytoote.com/baby/malady-baby/leukemia1-children-signs.html
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سرطان خون یا لوسمی در کودکان را بیشتر بشناسید نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سرطان اطفال ، سرطان کودک ، سرطان کودکان ، انواع سرطان کودک ، سرطان کودکان در ایران ، سرطان کودکان ، سرطانی کودکان ، علت سرطان کودکان ،