پزشک آنلاینبرای شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی توسط دکتر عادل حیدری نژاد همین حالا عدد 110 را به سامانه زیر پیامک کنید:
50005410505019

تاريخچه طب هوميوپاتي در جهان

تاريخچه طب هوميوپاتي در جهان

ویرایش: 1397/7/9
نویسنده: m

در يك نگاه كلي تاريخچه طب به كلدانيان و كاهنان بابل نسبت داده مي شود(3000 سال قبل از ميلاد).آنها براي نخستين بار محل هايي براي علاج بيماران بنا كردند و در آنجا به علاج بيمارن و بحث در مورد آن ها مي‌پرداختند. و اين علم از آنجا به بقيه نقاط گسترش يافت.

پاپيروس هاي باقي مانده از مصر باستان نيز که قدمتي 3500 ساله دارند توانمندي هاي علم پزشکي آن زمان را مي رسانند.

يکي از اولين ومهم ترين کتاب هاي نگاشته شده در فن طبابت به اسقلنوس جد بزرگ بقراط منتسب است وي اين كتاب را بر اساس  تجربيات و آزمايشاتش نوشت. بقراط نيز راه او را ادامه داد. وي پزشكي يوناني بود كه در قرن پنجم قبل ميلاد (460-377 ق.م.؟) مي زيست. او عقيده داشت كه بيماري به علت اختلال در نيروهاي طبيعي شفا دهنده ايجاد مي‌شود و بيمار را قدرت دروني خودش شفا ميدهد. وي تئوري هاي مختلفي را ارائه كرد كه بر اساس يكي از آنها بيماري با تجويز ماده‌اي كه بتواند علايم مخالف ايجاد كند درمان مي‌شود مثلا اسهال مي‌تواند با ماده اي كه بعد از مصرف ايجاد يبوست مي‌كند مانند هيدروكسيد آلومينيوم درمان شود (آنتي‌پاتي). وي همچنين تئوري قانون مشابهت را بكار برد و توسعه داد. در نوشته هاي او آمده: داروي هر زهري خود آن زهر است و هر عاملي که بيماري ايجاد کند با استفاده از مشابه آن قابل درمان است. اين تئوري پيشنهاد مي كرد، موادي كه در افراد سالم علايمي ايجاد مي كنند مي‌توانند براي درمان همان علايم در بيماران استفاده شوند (هوميوپاتي).

در ايران باستان، اوستا کتاب مقدس زرتشتيان جزء اولين کتابهايي است که حاوي اطلاعاتي از علم پزشکي آنزمان است. در آنزمان بيماران را قرنطينه مي کردند و نيز آب، باد، آتش و خاک را پاک نگه مي داشتند. و براي درمان بيماريها علاوه بر گياهان دارويي از سخنان پاک و مقدس نيز استفاده مي کردند. آنان داشتن روح و روان و انديشه سالم و پاک را براي داشتن سلامتي جسمي ضروري مي دانستند.

قرن اول تا پنجم قبل ميلاد، رومي‌ها طب بقراطي را گسترش بيشتري دادند و داروهاي گياهي زيادي وارد ليست داروهاي گياهي نمودند. بهبود نسبي وضع بهداشت و آشنايي بيشتر با ساختمان و عمل اعضا بدن پيشرفتهايي در وضع سلامت ايجاد كرده بود. در آن زمان گالن (200-130 ق.م.) پزشك، آناتوميست و فيزيولوژيست رومي تئوري اخلاط چهار گانه خود را عرضه كرد. بر اساس اين تئوري بدن انسان توسط اخلاط خون، صفرا، بلغم و سودا در تعادل و سلامت نگه داشته مي‌شود. بعد از زوال امپراتوري روم، قرنها پيشرفت قابل توجهي در علم پزشكي اروپا رخ نداد و تركيبات گياهي سنتي، تئوري گالن و برخي عقايد مذهبي اساس درمان را تا قرن شانزدهم ميلادي تشكيل ميداد. در طي دوران اوفول طب در اروپا، دانشمندان جهان اسلام تحولات عظيمي در  علم طب ايجاد كردند امام صادق و شاگردانش بخصوص جابرابن حيان و شاگرد جابر، محمد زكرياي رازي (پدر علم شيمي) در قرن هشتم و نهم ميلادي و شيخ الريس ابوعلي سينا در قرن نهم و دهم ميلادي خدمات شاياني را به دنياي علم كردند كه بعدها پايه تحول علم در اروپا نيز گرديد. كتاب قانون ابوعلي سينا كاملترين كتاب طبابت تا آن زمان محسوب مي‌شود كه هنوز هم بسياري از نوشته هاي اين حكيم همچنان بدون تغيير  استفاده مي‌گردد. شواهدي از استفاده هوميوپاتي توسط ابوعلي سينا وجود دارد.


در قرن شانزدهم پاراسلسوس (1541-1493 ب.م.) پزشك و شيميدان سويسي با مطالعات خود  موجب پيشرفت علم شيمي و طب شد. او از طرفداران بقراط بود و از اصل درمان بامشابه نيز استفاده مي‌كرد. واعتقاد داشت كه توانايي هاي خود بدن است كه بيماري را شفا ميدهد و شرح حال بيمار بايد شامل اطلاعات عميق از طبيعت و كار بيمار نيز باشد. بر اساس تئوري او تمام گياهان و فلزات شامل جز تركيبي فعالي هستند كه براي درمان بيماريها استفاده مي‌گردند. داروهايي مثل ترياك، سولفور، آهن ، آرسنيك و… توسط او در ليست داروها قرار گرفت. دوره زماني بين قرن شانزدهم تا نوزدهم، اروپا شاهد توسعه قابل توجهي در شناسايي و استفاده از گياهان دارويي بود. كه قسمت اعظم اين پيشرفتها ناشي از توسعه ارتباطات و مديون استفاده و بهره گيري از علوم كشورهاي اسلامي وعلوم آسياي جنوب شرقي ( هند و چين و…) مي باشد.

در اين ميان مشابه درماني بصورت تدوين نشده از قرنها پيش به اشكال مختلف در باور مردم اغلب نقاط دنيا وجود داشته است. بطور مثال کسي را که بر اثر ترسيدن دچار بيماري رواني يا يرقان مي‌شود دوباره مي‌ترسانند تا بيماري او درمان گردد (با اين روش ترس ثانويه ايجاد شده اثرات ناشي از ترس اوليه بيمار را خنثي مي كند).◊ اما قانونمند کردن و پايه گذاري هوميپوپاتي به شکل علمي و مدون نخستين بار توسط ساموئل هانمن (Samuel Hahneman ) صورت گرفت. دکتر ساموئل هانمن در 10 آوريل 1755 در شهر ميسن آلمان متولد گرديد و از همان کودکي با تربيت سخت‌گيرانه پدرش آموخت که هيچ چيز را بيهوده نپذيرد بلکه با منطق و استدلال پديده‌ها را بشناسد. ساموئل استعداد فراواني در تحصيل داشت. وي در رشته‌هاي پزشکي، شيمي و زبان تحصيل نمود و به بيش از 5 زبان دنيا تسلط کامل داشت. علم طب آنزمان كه بر پايه مسهل ها، خونگري توسط حجامت يا زالو و استفاده از مواد سمي شيميايي يا کياهي اداره مي شد روح بزرگ و دانش پژوه هانمن را ارضاء نمي كرد بطوري كه موجب شد او طبابت را كنار گذاشته  بيشتر وقت خود را به ترجمه متون و تحقيق بپردازد. روزي در هنگام ترجمه كتاب راهنماي دارويي كولن كه از اساتيد پزشكي دانشگاه ادينبورگ بود چنين خواند که اثرات درماني گياه گنه‌گنه،در درمان مالاريا به علت تلخي آن است. براي متفکر موشکافي چون هانمن اين جمله قابل قبول نبود. هانمن تصميم به برسي اين موضوع گرفت و براي برسي اين موضوع، روزي چند بار مقداري  داروي گنه‌گنه خورد و در کمال شگفتي مشاهده کرد که كم كم علائم خاص بيماري مالاريا (ضعف خواب آلودگي،طپش قلب، تب، لرز و تعريق و…) در وي ايجاد شد. وي با تکرار مشاهدات و آزمايشات خود به اين نتيجه رسيد كه هر ماده اي كه بتواند علايم بيماري را در يك فرد سالم ايجاد كند مي تواند همان علايم را در فرد بيمار درمان كند و به اين اصل طلائي هوميوپاتي دست يافت که همواره مشابه است كه مشابه را درمان مي كند. يعني داروئي مي‌تواند يک بيماري را درمان کند که خواص داروئي مشابه با آن بيماري داشته باشد. بطور مثال: اگر شخص يبوست داشته باشد هيچگاه با خوردن مسهل خوب نمي‌شود. چرا که پاسخ فيزيولوژيک بدن به مسهل ايجاد يبوست است. ( بعبارتي فيزيولوژي بدن برعکس اثر دارو واکنش نشان مي‌دهد) پس با قطع داروي مسهل، يبوست بدتر خواهد شد. بنابراين داروئي مي‌تواند يبوست را خوب کند که در فرد سالم دقيقاً همان نوع يبوست را ايجاد کند (در ذيل در مورد فلسفه و مكانيسم مشابه درماني توضيح كافي آورده شده است).


◊ اين تفكر تحول عظيمي را در علم پزشكي آن زمان ايجاد كرد. دکتر هانمن و ديگر پزشكان همفكرش شروع به تجربه و آزمايش مواد و عناصر مختلفي كردند و براي اين منظور روزهاي متوالي دوزهاي بزرگي از يک دارو را مصرف مي‌کردند تا علائم ايجاد شده توسط دارو را ثبت نمايند. نتايج تحقيقات آنها علي‌رغم مخالفت‌ها، دنياي علم پزشکي را متحول ساخت. نتايج تحقيقات در مورد خواص و اثرات داروهاي هوميوپاتي در کتاب Materia Medica گردآوري و چاپ شده است.


◊ از هانمن کتب و دست-نوشته‌هاي زيادي بجاي مانده. کتاب Organon of Medicine که شاهکاري بي‌نظير از نبوغ اعجازآور او در علم هوميوپاتي است. هانمن حدود نيم قرن تلاش بي‌وقفه خود را در اين کتاب جمع آوري نموده و در طول حيات خود بارها تحقيقات و نظراتش را بدون تعصب و با ديدي باز مورد چالش قرار داده و شش بار آن را اصلاح و بازبيني كرده است. و به علت كم نقص بودن آن هنوز هم مرجع اصلي تمام هوميوپاتي  مي‌باشد هر چند كه اگر هانمن زنده بود واز امكانات امروزي بهره مي‌برد احتمالا نظرياتش را كاملتر مي كرد. اثر بزرگ ديگر بجاي مانده از او، کتاب بيمار‌ي‌هاي مزمن و درمان هوميوپاتيک آنها مي‌باشد.

وي در اواخر عمر همراه همسر خود به پاريس رفت و تا آخرين روز حيات خود به بشريت خدمت کرد و بالاخره در 2 ژانويه 1843 فوت نمود. وي هنگام مرگ با افتخار گفت: من بيهوده نزيستم. او را مردم فرانسه با تجليل فراوان در آرامگاه مشاهير و مفاخر ملي فرانسه دفن کردند.


◊ موفقيت و اطمينان هانمن در درمان بيماري‌ها به حدي بود که روي درب مطبش نوشته بود «ويزيت در برابر درمان» يعني تا کسي را درمان نمي‌کرد پولي نمي‌گرفت. بعد از هانمن پزشکان هوميوپات بزرگي به ظهور رسيده‌اند و اثرات داروهاي زيادي (بيش از 4 هزار دارو) را به اثبات رساندند و جوامع هوميوپاتي مختلفي را تاسيس نمودند. در حال حاضر هوميوپاتي بعنوان علمي بي‌بديل در دانشگاه‌هاي آمريکا و کشورهاي اروپائي و برخي کشورهاي آسيايي تدريس مي‌گردد.

از هوميوپات‌هاي ديگري كه تلاش بسياري در ترويج اين روش كردند مي‌توان از دكتر كونستانتين هرينگ (Constantine Hering) نام برد(1880-1800 م). هرينگ تحصيلات پزشكي خود را در دانشگاه لايپزيك گذراند و دكتراي خود را (در سال 1826م.) از دانشگاه Wuertzburg گرفت. او در سال 1833 به آمريكا مهاجرت كرد و طبابت هوميوپاتي خود را در فيلادلفيا آغاز نمود او موسس هوميوپاتي در آمريكا است و اولين كالج و آكادمي هوميوپاتي آمريكا به همت او تاسيس شده است.


بعد از مرگ هانمن هوميوپاتي موفقيت‌هاي چشمگيري داشته مثل موفقيت در درمان وباي اپيدميك اروپا در سال 1854، ولي به علت غرض‌ورزي‌هاي آلوپات‌ها اين موفقيت‌ها ناديده و كم ارزش انگاشته شد. با كشف پني‌سيلين (در سال 1928م.)  توسط فلمينگ بنطر مي‌رسيد دريچه ديگري به دنياي علم پزشكي باز شده و ديگر نيازي به روشهاي قديمي وجود نخواهد داشت بنابر اين بسياري از پزشكان دوباره به سمت طب رايج روي آوردند از طرفي ساخت داروها و آنتي بيوتيكهاي جديد و گران قيمت موجب كسب سودهاي فراوان توسط كارخانه‌جات داروسازي گرديد و كارخانه داران براي افزايش وادامه سوددهي كارخانه‌جاتشان سرمايه هاي كلاني براي تبليغ و توسعه كار خود صرف نمودند. در نتيجه روش هوميوپاتي به افول گراييد. ولي بار ديگر با آشكار شدن محدوديتهاي طب آلوپاتي (طب رايج) و هزينه هاي روزافزون داروهاي آن ونيز مشخص شدن اثرات جانبي سمي بسياري از داروهايي كه بي ضرر معرفي شده بودند با ديگر علم پزشكي توجه خود را به روشهاي علمي كم ضررتر وارزانتر قديمي معطوف كرده كه در اين ميان هوميوپاتي يکي از  كارآمد ترين آن ها است.منبع:

http://amoozeshehomeopathy.ir/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تاريخچه طب هوميوپاتي در جهان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عادل حیدری نژاد ، مشاوره آنلاین ، تاریخچه طب هومیوپاتی ، مشاوره تخصصی ، طب هومیوپاتی در جهان ، مشاوره پزشکی ، تاریخچه هومیوپاتی